stat
Impreza już się odbyła

Sylwester z Judy Garland: Narodziny gwiazdy (1 opinia)

Sylwester w Kinie lub Teatrze

Legendarna aktorka, piosenkarka i tancerka, ikona swoich czasów, a jednocześnie kobieta z krwi i kości, która za karierę zapłaciła ogromną cenę: Judy Garland jest bohaterką wieczoru sylwestrowego 2019 w Kinie Studyjnym GCF.

W programie - perełka dla miłośników kina, jedyny kinowy pokaz "Narodzin gwiazdy", filmu z Garland z 1954 roku, plus przedpremiera "Judy", filmowej opowieści o artystce, w którą brawurowo wcieliła się Renée Zellweger.

Nie masz ochoty ani na domówkę, ani na wielki bal? Uliczna impreza też nie jest dla Ciebie? Nie uśmiecha Ci się kolejny Sylwester na kanapie przed telewizorem? Proponujemy alternatywę.

W Kinie Studyjnym GCF pokażemy dwa wyjątkowe filmy. Poczęstujemy lampką wina i przekąskami. Możesz przyjść z przyjaciółmi, z ukochaną osobą albo w pojedynkę. Spędzisz miło czas wśród kulturalnych ludzi.

Na kinowym ekranie zobaczysz Judy Garland w jednej ze swych najgłośniejszych ról. A miała ich na koncie ponad czterdzieści. Występowała w filmach, telewizji, radiu i na estradzie. Nie znała normalnego dzieciństwa i młodości, od najwcześniejszych lat będąc wychowywaną na gwiazdę.

Jej kariera trwała czterdzieści pięć z czterdziestu siedmiu lat życia. Artystyczne sukcesy przeplatały się z osobistymi dramatami. Przekonaj się, jak tę fascynującą postać zinterpretowała Renée Zellweger, o której już mówi się, że czeka ją kolejny Oscar...

PROGRAM WIECZORU SYLWESTROWEGO

• Godzina 17.30, Aperitif

• Godzina 18.00, NARODZINY GWIAZDY - pokaz filmu muzycznego z Judy Garland z 1954 roku, w wersji odnowionej cyfrowo (176 minut)

• Godzina 21.00, Przerwa z przekąskami

• Godzina 21.30, JUDY - pokaz przedpremierowy filmu biograficznego z Renée Zellweger w roli tytułowej (118 minut)

• 23.30 Toast sylwestrowy


SPRZEDAŻ BILETÓW prowadzimy wyłącznie w kasie Kina Studyjnego GCF. Cena: 120 złotych

NARODZINY GWIAZY

Historia hollywoodzkiego gwiazdora, borykającego się z uzależnieniem od alkoholu, Normana Maine'a, i jego poświęcenia dla śpiewaczki Esther, której pomaga zostać wielką gwiazdą. Jednak uczennica przerasta samego mistrza, a Norman stacza się coraz bardziej...

Scenariusz był adaptacją wcześniejszego filmu pod tym samym tytułem, wyprodukowanego w 1937 roku. W sumie muzyczny melodramat "Narodziny gwiazdy" doczekał się aż czterech hollywoodzkich wersji, zrealizowanych na potrzeby różnych pokoleń widzów. W każdej z nich inne są tytułowe "gwiazdy" - Janet Gaynor (1937), Judy Garland (1954), Barbara Streisand (1976), Lady Gaga (2018) - i inna ścieżka muzyczna.

Niezmienna pozostaje natomiast uniwersalna i budząca wiele emocji historia pary głównych bohaterów.

Co ciekawe, w filmie z 1954 roku rolę Normana odrzuciło - nie chcąc psuć własnego wizerunku skojarzeniem z postacią alkoholika - wielu gigantów Hollywood. Wśród nich: Humphrey Bogart, Marlon Brando, Montgomery Clift, Gary Cooper, Henry Fonda, Errol Flynn, Gregory Peck, Frank Sinatra i James Stewart.

Ostatecznie kontrowersyjną rolę zagrał James Mason, wybity angielski aktor, który w latach 40. ubiegłego stulecia, dzięki takim przebojom jak "Szary lord" Leslie Arlissa czy arcydzieło Carola Reeda "Niepotrzebni mogą odejść", był najbardziej kasowym aktorem Wielkiej Brytanii.

W roli Esther niemal od razu obsadzono Judy Garland, znaną już doskonale z takich hitów kinowych jak: "Czarnoksiężnik z Oz" (1939) , "Spotkamy się w St. Louis" (1944) czy "Parada wielkanocna" (1948).

W przypadku "Narodzin gwiazdy" po raz pierwszy zdarzyło się, że dwoje aktorów z tego samego filmu - Garland i Masona - nominowano do Oscara za odgrywanie postaci, które pojawiły się już w innym filmie i ich odtwórcy także dostali za to nominacje do Oscara. W 1937 roku byli to Janet Gaynor i Frederic March. Przegrana Judy Garland w wyścigu o statuetkę (wyprzedziła ją Grace Kelly) jest uznawana za jedną z największych pomyłek w historii nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Film kilkakrotnie przemontowywano. W dniu premiery liczył 181 minut. Później, bez zgody reżysera, skrócono go o 30 minut. W 1983 roku odnaleziono większość wyciętego materiału (bez 5 minut) i zrekonstruowano całość, także przy użyciu fotosów.

tytuł oryginalny: A Star Is Born
reżyseria: George Cukor
scenariusz: Moss Hart
gatunek: dramat, musical
produkcja: Stany Zjednoczone
premiera światowa: 29 września 1954

Źródło: Filmweb

JUDY


Porywająca opowieść o jednej z największych gwiazd kina i piosenki, której niezapomniany przebój "OVER THE RAINBOW" przyniósł nieśmiertelność. Fenomenalna, oscarowa rola Renée Zellweger, pamiętnej filmowej Bridget Jones.

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury.

W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią.

I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna, może być tym na którego czekała całe życie?

Czasem najtrudniej jest być gwiazdą własnego życia...

reżyseria: Rupert Goold
gatunek: dramat, biografia
produkcja: Wielka Brytania
obsada: Renée Zellweger, Finn Wittrock, Rufus Sewell
premiera w Polsce: 3 stycznia 2020

Źródło: Monolith Films

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.